Rezervace na prohlídky »

Výstava

16. 2. 2021 – 30. 5. 2021

Startujeme rok oslav narození Zdeňka Milera

Místo konání: Zdeněk Miler nejen Krtek

Narodil se v Kladně. Své rodné město měl rád a pravidelně se sem vracel. Život zasvětil umělecké tvorbě pro děti, ale nejen pro ně. Je autorem několika slavných a nezapomenutelných postaviček. Jedni z prvních, které vytvořil, byli tři kudrnatí kluci, kteří se stali logem barrandovského studia Bratři v triku. Zde pod vedením Jiřího Trnky začínal jako kreslíř a animátor trikového filmu. Vytvořil také celou řadu dalších animovaných hrdinů dětských pohádek a příběhů, ale nejslavnější a dnes již mezinárodní je malý Krteček s červeným nosem. Věnoval se ale také dospělým divákům, pro které natočil několik snímků. Získal celou řadu ocenění jak českých, tak i zahraničních.

Řeč je samozřejmě o Zdeňku Milerovi, výtvarníkovi, režisérovi a scénáristovi, který by 21. 2. 2021 oslavil 100 let.  U této příležitosti se v Kladenském zámku otevře poslední část stálé expozice Zdeněk Miler nejen Krtek, a to jeho autentická pracovna s Milerovým původním nábytkem, oblíbenými pomůckami a dekoracemi. Součástí slavnostního otevření bude také projekce dokumentu a křest katalogu o tomto jedinečném umělci.

To však bude teprve začátek roku oslav, které město Kladno ve spolupráci s Kladenským zámkem a dalšími partnery připravuje. „Pokud bude epidemiologická situace příznivá, návštěvníci se mohou těšit na výtvarné výstavy jeho manželky Emilie Milerové a dcery Kateřiny Miler v galerii našeho zámku. Tyto výstavy zde již sice probíhají, ale vzhledem k uzavření zámku jsme se rozhodli je prodloužit až do 30.5.2021. Během výstav se také návštěvníci budou moci s autorkami osobně setkat, ať už u příležitosti komentovaných prohlídek nebo křestu publikace k oslavě jubilea paní Emilie,“ uvedla náměstkyně primátora Petra Melčová.

Městská knihovna Kladno na konci minulého roku vyhlásila výtvarnou soutěž na motivy ilustrací z knih Zdeňka Milera. Ještě se můžete přihlásit a své výtvory zasílat na adresu knihovny až do konce března. Více informací zde https://www.mkkl.cz/cz/sluzby/souteze

Součástí oslav nesmí chybět samozřejmě také vzpomínka na let raketoplánu Endeavour (let STS-134), kam malého Krtka vzal s sebou na vesmírnou misi americký astronaut s vazbou na Českou republiku Andrew Jay Feustel, a od které letos uplyne 10 let. „Chystáme rozsáhlý denní program na internetu, v podstatě nabídneme prožít celý let od startu až po přistání po deseti letech znovu,“ prozradil Pavel Suchan z Astronomického ústavu Akademie věd ČR. Dále máme v plánu besedy s kosmickou tematikou a videopřenos z českého centra v New Yorku.

V Zahradě Kladenského zámku a Divadle Lampion budou zájemci moci shlédnout několik projekcí vybraných snímků z tvorby studia Bratři v triku nebo si zakoupit upomínkové předměty.

Je toho celá řada, co pro vás letos chystáme.

Upozorňujeme, že zámek je pro veřejnost stále uzavřený. Ihned, jak to vládní nařízení a epidemiologická situace umožní a my budeme moci otevřít, těšíme se na vás v naší stálé expozici, kterou můžete navštívit kdykoliv v otvíracích hodinách. Stejně tak si u nás můžete zakoupit publikaci o Zdeňku Milerovi.

Aktuální informace a termíny akcí sledujte na těchto webových stránkách a na facebooku