Výstava
Václav Chochola: Z Paříže 1968–1969
Kabinet fotografie představí ukázku z tvorby klasika české výtvarné a portrétní fotografie Václava Chocholy (1923–2005).
V pořadí druhá výstava a první autorská výstava v Kabinetu fotografie Galerie Kladenského zámku je věnována již nežijícímu klasikovi české fotografie Václavu Chocholovi (1923–2005), jehož rozsáhlé dílo obsahuje jak dokumentární fotografie, tak výtvarné umění, reportážní i sportovní fotografie, až po portrétní tvorbu.
Seznam významných osobností, které zobrazil svým objektivem čítá stovky jmen. Mnoho z nich byli i jeho přátelé. Namátkou můžeme z českých osobností jmenovat členy tvůrčí Skupiny 42, Kamila Lhotáka, Františka Hudečka, Jiřího Koláře, se kterou obsahově i programově souzněl. Z dalších portrétovaných alespoň několik jmen: Voskovec a Werich, Bohumil Hrabal, Jan Zrzavý, či jeho velký přítel, malíř František Tichý. Nesmíme opomenout ani celoživotní přátelství s dalšími dvěma významnými fotografy Karlem Ludwigem a Zdeňkem Tmejem.
Současná výstava, která se koná v komorním prostředí Kabinetu fotografie, nemůže pojmout průřez celoživotním Chocholovým dílem, a je proto zaměřena jen na jedno tvůrčí období, a to na pobyty v Paříži v letech 1968–1969. V té době vytvořil portréty takových světových osobností jako Salvadora Dalího, Maxe Ernsta, Man Raye, Brassaie, či v Paříži žijícího Milana Kundery.
Výstava je pořádána ve spolupráci s Archivem B&M Chochola. Navštívit ji můžete v Kabinetu fotografie Kladenského zámku od 6. března do 24. května 2020.