Rezervace
Menu
Rezervace

Zámecký areál / Kaple sv. Vavřince

Historicky nejcennější část Kladenského zámku

Opatská kaple sv. Vavřince s výzdobou od Jana Karla Kováře a Karla Josefa Hiernleho patří k nejvýznamnějším barokním interiérům v regionu

Kaple v patře jihozápadního křídla zámku pochází z období zásadní přestavby kladenského zámku, jejímž autorem byl stavitel Kilián Ignác Dientzenhofer. Výstavba kaple byla dokončena v roce 1740 a je zvláštní mimo jiné i tím, že je oválného tvaru s kopulovitou klenbou vestavěná ve čtyřhranném křídle zámku.

Mistrovské pojetí kaple nese řadu shodných rysů s výzdobou břevnovského kláštera. Na výzdobě kaple se podíleli přední doboví umělci, jde o společné dílo malíře Jana Karla Kováře, sochaře Karla Josefa Hiernla a truhláře Johanna Sichtmüllera.

Nástěnné malby včetně výzdoby na stěnách kaple byly po dlouhá léta zakryty nátěry, ale v roce 1998 je restaurovali akademičtí malíři Michal Tomek, Jaroslav Alt, Tomáš Skořepa a Jiří Mašek, díky kterým je dnes opět můžeme obdivovat. 

Obnova nástěnných maleb Jana Karla Kováře, dokončena v roce 2001, byla financována Statutárním městem Kladnem.

Prostor pro vaši svatbu

Malebný prostor kaple sv. Vavřince můžete využít jako místo pro komornější svatbu. Více informací na stránce Svatba na zámku