Rezervace na prohlídky »

Náš tým

Foto: Monika Urbanová
Petra Melčová (vpravo)
Náměstkyně primátora

Čím více pátrám po historii Kladna, tím větší je můj údiv. K zájmu o Kladenský zámek mě před pár lety přivedlo zjištění, jaký poklad v sobě ukrývá, a to Svatovavřineckou barokní kapli. Dále mě překvapilo, že první písemné zmínky o Kladně jsou již v Hájkově Kronice české z roku 868. S obrovskou pokorou přijímám informace o velkém množství výrazných osobností, které se na Kladně narodily nebo zde žily.

Nejen proto mě těší, že mám tu čest starat se o rozvoj zámeckého areálu a pomáhají mi s tím skvělí lidé. Náš tým stojí za zrodem nového loga Kladenského zámku, znovu rozsvítil Zámeckou zahradu, vybudoval novou historickou expozici Opatova pracovna, obohatil Zámeckou galerii o Kabinet fotografie Jiřího Hankeho. Velkou radostí pro nás je tvoření stálé expozice Zdeňka Milera a jeho Krtečka, nové časové osy historie zámku a města a renovace repliky černouhelné štoly v zámeckém sklepení.

Mým snem je z Kladenského zámku vybudovat místo, kde se hlavně malí i velcí Kladeňáci dozví, proč mají být na své město hrdí a návštěvníci se nepřestanou divit.

 

Foto Monika Urbanová

 

Lenka Cibochová (vlevo)
Referentka oddělení cestovního ruchu

Pojmenování oddělení se měnilo, ale náplň mé práce je 12 let stále stejná - péče o chod Kladenského zámku od stanovení plánu výstav až po organizaci svatebních obřadů v zámecké zahradě či kapli. Dalším mým úkolem zůstává spolupráce s Městským informačním centrem, kde jsem s kolegyněmi 6 let zajišťovala servis pro turisty, ale i místní občany.
Zkrátka se již 18 let snažím ukazovat zajímavější a pěknější tvář mého rodného města a různými způsoby vyzývat k návštěvě, abychom mohli “klady “ Kladna představit co nejširší veřejnosti. A to mě fakt baví.

 

Foto Monika Urbanová

Libuše Palková
Průvodkyně

Vyzkoušela jsem několik různých zaměstnání, ale nejdéle jsem pracovala jako OSVČ v turistickém ruchu, převážně jako průvodkyně, a to jak v incomingu, tak outgoingu. Tedy prováděla jsem cizince po Česku, ale také jezdila s českými turisty do zahraničí. Znalosti z předchozího zaměstnání se mi tak velice hodí zde na Kladně, protože souvislostí s Prahou nebo Itálií, kde jsem průvodcovala, je na Kladenském zámku překvapivě dost. A pokud turistům vyprávíte o něčem, co jste osobně navštívili a znáte, má to pro ně určitě jinou hodnotu, než když jim vykládáte jen to, co si mohou přečíst v nějaké publikaci,  tištěném průvodci anebo najít někde na internetu. Přeložila jsem několik knih, pár také sama napsala, jsem celoživotní knihomol. Na své práci mám ráda hlavně styk s lidmi a to, že vás nutí se celoživotně vzdělávat, protože pokaždé narazíte na něco nového. Kladenský zámek mě okouzluje atmosférou klidu a pohody, které vyzařuje, a baví mě ta zdejší rozmanitost, protože na relativně malém komorním prostoru nabízíme velmi rozmanité expozice.

 

Foto Monika Urbanová

Martina Loukotová
Průvodkyně

Vždy, když procházím prostory zámku, cítím se jako doma (možná kdysi v jiném životě?). Považuji se za umělce Amatéra, a proto mám z celého zámku asi nejraději naší galerii. Vůně toho prostoru je pro mě velmi přitažlivou. Blízko mám i k dětem a ráda se jim věnuji při návštěvě stále expozice Zdeněk Miler nejen Krtek, stejně jako při výtvarných dílnách, které připravuji a vedu.

 

Foto Monika Urbanová

 

 

Jana Šrámková
Průvodkyně

Baví mě historie, jazyky a kunsthistorie. Vždy jsem si v duchu přála pracovat na zámku, anebo na hradě jako průvodkyně. Toto tajné přání se mi splnilo a já mohu provádět návštěvníky v Kladenském zámku, a dokonce i pod zámkem.
A často si říkám spolu s klasikem: Zastav se okamžiku, jsi tak krásný.

 

Foto Monika Urbanová

Martin Jarkovský
Průvodce

Jsem studentem VŠ a o víkendech vás provádím naším zámkem. Kdybych měl vybrat jedno místo, které mám zde nejraději, bude to určitě zámecká štola. Zajímám se o technologie a jeskyňářství a dolování je speleologii opravdu blízké.

 

Foto Monika Urbanová

Michaela Kodrlová
Referentka oddělení cestovního ruchu

Jsem kladenskou rodačkou, mám ráda své město a jeho okolí a mezi mé záliby patří historie, hudba, literatura i výtvarné umění. Vše vyjmenované se snoubí v mé práci a je pro mne radost mít v našem týmu na starost propagaci kulturního dění v Kladenském zámku a kladenského cestovního ruchu. Z mých předchozích činností mám zkušenosti s organizací akcí, tvorbou plakátů, i psaním příspěvků do odborných a volnočasových časopisů.  

Kladensko nabízí mnoho různorodých zážitků, ať člověka zajímají památky technické, kulturní nebo přírodní, nebo hledá příležitost si zasportovat či pobýt v lesích, které město obklopují. Svou jedinečnou atmosférou bylo a je inspirací pro mnoho osobností, které se zde narodily nebo tu našly svůj domov. Přesto jeho krásy a přednosti, myslím, nebyly dosud zcela objeveny. Ráda to budu na svém místě měnit.

Vladimír Čermák
Správce zámku

Jako správce mám na starosti údržbu celého areálu. Kromě toho se také starám o zámecké hodiny, nastavuji zimní a letní čas. Kdybych měl vybrat, co mě na mé práci nejvíc baví, tak jednoznačně instalace různých výstav, ať už v galerii nebo v Kabinetu fotografie, rád se potkávám s umělci. A pak jsem také rád na zámecké zahradě s našimi dvěma medvědicemi.

 

Foto Monika Urbanová

Marta a Míša
Medvědice

Tyto medvědí dámy jsou příbuzné, Marta je matka Míši. V kladenském medvědáriu žijí od roku 2001. Nejraději mlsají - saláty, papriky a v létě melouny. Starají se o ně ošetřovatelé z Naučného střediska ekologické výchovy Kladno - Čabárna.

V minulosti to však Marta s Míšou neměly vůbec snadné. Když je v roce 2000 zanechal pravděpodobně ukrajinský cirkus svému osudu u Moravských Budějovic, zavřené v bednách a zubožené, nevypadalo to s nimi vůbec dobře. Hrozilo, že budou muset být utraceny. Ony však dokázaly, že jsou bojovnice a ze svého zbídačeného stavu se dokázaly zotavit. Pak už se pro ně hledal ten správný domov, který zvířata našla tady, v nových prostorách zámecké zahrady. Zajímavostí je, že si zřejmě za svůj cirkusový život oblíbily hudbu, protože se většinou "účastní" zdejších hudebních akcí. 

Rádi byste medvědicím dopřáli něco na zub? Můžete :-) V zámecké zahradě je instalovaná pokladnička, kam jim můžete přispět třeba na med.

Děkujeme.